JozefFazan.pl

Jak pomagam innym trenerom?

Jak pomagam innym trenerom?
29 września 2018 Józef Fazan

W zeszłym tygodniu dodałem wpis, w którym opisałem jak radzą sobie trenerzy, którym pomagam. Zachęciłem Was również do kontaktu ze mną w przypadku, gdy chcecie zostać trenerami lub jesteście nimi i potrzebujecie pomocy. W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam na czym polega moja pomoc.

Możesz liczyć na bezpośredni kontakt

Osoby, które się do mnie zgłosiły potwierdzą, że nie jestem z tych trenerów, którzy wiecznie tłumaczą się brakiem czasu oraz nadmiarem obowiązków. Nie oznacza to, że ich nie mam i czasem mogę nie odpisać na Twoją wiadomość od razu.

Czasem może to potrwać parę godzin, ale zawsze w końcu się odezwę. Możesz być pewien, że potraktuję Cię poważnie i jeśli będzie potrzeba, to umówimy się na telefon albo spotkanie. Najlepszym tego przykładem jest Karol, który mieszkał ponad 200 kilometrów od Krakowa i odwiedzając w weekendy swoją dziewczynę, która tu mieszkała, spotykał się ze mną.

Polecam obejrzeć serię filmów z nim na moim kanale. Dowiecie się z nich jaki sukces odniósł ten młody trener i jaki miałem w tym udział. Oczywiście, nie każdy może życzyć sobie tak bezpośredniego kontaktu. Wtedy możemy ograniczyć się do telefonu i wiadomości, choć nie ukrywam, że podczas spotkania w cztery oczy, jestem w stanie przekazać najwięcej wiedzy.

Nie zamierzam się wymądrzać

Też macie dość trenerów, którzy uważają że TYLKO ich metody treningowe, żywieniowe itd. są słuszne? Spokojnie, nie jestem jednym z nich. Może okazać się, że są dziedziny treningu, w których masz ode mnie większą wiedzę, więc nie zamierzam się wymądrzać. Nie da się być specjalistą we wszystkim.

Piotrek – trener ze zdjęcia, po ukończeniu kursu na trenera miał do mnie wiele pytań. Wynikało to z tego, że część wiedzy, którą na nim zgłębił, odbiegała od tego, co przeczytał w literaturze lub dowiedział się na naszych treningach. Na pytanie, które informacje (chodziło np. o technikę wykonywania wznosów hantli bokiem) są prawdziwe, odpowiadałem mu że obie.

Uważam, że zarówno jeśli chodzi o trening jak i odżywianie, nie ma jedynej, uniwersalnej metody. Dopóki dana technika nie jest ewidentnie szkodliwa, nie można jej jednoznacznie negować. To że Ty jesteś fanem jakiegoś ćwiczenia, nie oznacza że będzie ono idealne dla Twojego klienta. Warto zatem zachować otwarty umysł i starać się wczuć w sytuację drugiej osoby.

Pomogę Ci wybrać dobry kurs

Na rynku jest teraz mnóstwo szkół, które oferują holistyczne przygotowanie do wykonywania zawodu trenera personalnego. Część z nich świadczy usługę na naprawdę wysokim poziomie. Niestety, po ukończeniu niektórych szkoleń, możesz mieć wrażenie, że wydałeś pieniądze w błoto.

Wynika to z tego, że tak naprawdę, nikt z zewnątrz nie kontroluje jakości tych kursów. Sam niejednokrotnie się sparzyłem, więc zrobię wszystko, by Cię przed tym uchronić. W dodatku znam wielu dobrych wykładowców, których szkolenia śmiało mogę polecić, być może nawet załatwić sensowny rabat.

Nie zrobię wszystkiego za Ciebie

Na koniec muszę Cię przestrzec. Jeśli myślisz, że wystarczy się do mnie zgłosić, a wszystko „samo się zrobi” – po paru miesiącach staniesz się trenerem, prowadzącym wielu podopiecznych i zarabiającym pięciocyfrowe kwoty, to jesteś w błędzie.

Owszem, dam Ci pewne wskazówki, ale to, co z nimi zrobisz, zależy już tylko od Ciebie. Praca trenera wymaga samodzielnego myślenia i głównie z tego względu nie będę Cię we wszystkim wyręczał. Wiem, że jeśli to zrobię, to później gdy przyjdzie moment, że będziesz zdany tylko na siebie, nie poradzisz sobie.

Z Karolem pracowałem w ten sposób, że na pierwszym spotkaniu wyznaczyliśmy wspólnie jego: misję, wizję oraz krótko i długoterminowe cele. Później spotykaliśmy się raz na dwa tygodnie, by zrewidować jego postępy i ewentualnie wyznaczyć kolejne zadania.

Karol w kilka miesięcy przeprowadził się do Krakowa, doszedł do zarobków, które pozwalają mu spokojnie się utrzymać i rozwijać swoją markę. Teraz jest on sam sobie szefem i nie potrzebuje już mojego „bata nad głową”, choć zawsze może liczyć na moją pomoc. Niemniej jednak wierzę, że pomogłem mu wyrobić w sobie nawyki, które sprawiają, że sam najlepiej potrafi zarządzać swoim biznesem.

—————————————————————————————

Chcesz być na bieżąco z poradami dla trenerów?

Zapisz się do newslettera!